Wybory we Francji są obecnie głównym tematem dotyczącym polityki zagranicznej. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich głównymi kandydatami do wygranej są przedstawicielka Frontu Narodowego, Marine Le Pen oraz polityk proeuropejskiej partii En Marche!, Emmanuel Macron. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja 2017 roku.
Obecny prezydent Francji François Hollande ogłosił, że nie wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich, więc 15 maja wygasa jego mandat. W pierwszej turze wyborów prezydenckich najwięcej głosów otrzymali Emmanuel Macron – przedstawiciel socjoliberalnej partii En Marche! (fr. Naprzód!) oraz Marine Le Pen z Frontu Narodowego. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja 2017 roku.
Marine Le Pen – konserwatystka z partii narodowej
Marine Le Pen to przewodnicząca Frontu Narodowego (FN). Jest córką Jeana-Marie Le Pena, który założył pierwszą partię narodową w historii Francji. Wybory prezydenckie w 2012 roku francuska polityk ukończyła z rezultatem 17,9%, co było 3. wynikiem. Marine Le Pen prowadzi politykę opartą na izolacji Francji na arenie międzynarodowej. Jest przeciwniczką akcji zbrojnej w Syrii. W kampanii wyborczej francuska polityk twierdzi, że wyprowadzi swój kraj z Unii Europejskiej, NATO i strefy Schengen. W programie wyborczym Marine Le Pen oznajmiła, że zamierza przyjmować tylko 10 tys. imigrantów każdego roku. Polityk chce też podporządkować bank centralny rządowi oraz przywrócić narodową walutę – frank. Jej partia narodowa chce także opodatkować import i ograniczyć inwestycje zagraniczne. W kwestii polityki wewnętrznej Le Pen obiecuje zwiększenie miesięcznej pensji do 1,5 tys. euro miesięcznie, wprowadzenie podatku dla najbogatszych obywateli oraz obniżkę o 20% akcyzy na paliwo.
Emmanuel Macron – progresywny polityk proeuropejskiej partii
Emmanuel Macron jest bankierem i politykiem, który za rządów François Hollande’a był ministrem gospodarki, cyfryzacji i przemysłu. Jego partia En Marche! deklaruje przywiązanie do Unii Europejskiej i wspiera globalizm. Jest to ugrupowanie z centrum sceny politycznej. Jest alternatywą dla typowego podziału na konserwatystów i liberałów. Program wyborczy Emmanuela Macron’a skupia się wokół reform gospodarczych. Polityk chce zmniejszyć stawki podatku dla firm oraz zamierza dać im możliwość negocjowania 35-godzinnego czasu pracy. Jednym z głównych postulatów jest też zmniejszenie wydatków z budżetu państwa oraz ograniczenie urzędników w kraju. Polityka zagraniczna Emmanuela Macron’a polega na współpracy z Niemcami oraz integracji struktur Unii Europejskiej. Polityk jest również przeciwnikiem wolnego handlu.
- Torebka wieczorowa- potrzebuje jej każda kobieta - 16 října 2020
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 října 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 září 2020