Prowadzenie pojazdu kojarzy się prawie wyłącznie z dojeżdżaniem z punktu A do punktu B. Wyjeżdżając z garażu czy posesji nie zastanawiamy się nad tym co złego może się po drodze wydarzyć, ale często bywa tak, że wypadek komunikacyjny będzie od nas całkowicie niezależny – to tym bardziej usypia czujność kierowcy, który przecież nie wsiada do samochodu czekając tylko na stłuczkę czy wypadek. Warto pamiętać o tym, jak uzyskać odszkodowanie po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu.
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem a kiedy z kolizją?
Nie każde zdarzenie na drodze jest wypadkiem – to, w którym ucierpi jedynie pojazd lub kilka pojazdów określane jest kolizją, jednak w momencie, gdy pojawia się poszkodowany lub ofiara, mowa o wypadku drogowym. W tym drugim przypadku możemy dochodzić odszkodowania lub zadośćuczynienia za szkody powstałe w skutek zdarzenia, a jeśli obrażenia są znaczne, to poza odszkodowaniem może należeć się renta. Niezależnie od sytuacji podstawową kwestią jest ustalenie danych sprawcy – zazwyczaj nie ma z tym problemów. Problem z uzyskaniem odszkodowania może pojawić się gdy sprawca zbiegł z miejsca wypadku – w takiej sytuacji konieczna jest interwencja policji. W innym wypadku możemy to zrobić samodzielnie (w tym przypadku konieczne będzie ustalenie danych osobowych sprawcy, numeru jego polisy OC oraz opis samochodu wraz z numerem rejestracyjnym).
Zgłoś się do ubezpieczyciela sprawcy
Aby uzyskać odszkodowanie musisz skierować się z takim wnioskiem do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli nie wiesz w jakim towarzystwie ubezpieczony był sprawca wypadku, możesz szybko znaleźć takie informacje na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie po wpisaniu numeru rejestracji samochodu otrzymasz informacje na temat ubezpieczyciela. Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie nie pokrywa konkretnych wydatków, takich jak dojazdy do placówek rehabilitacyjnych czy pokrywanie kosztów leczenia, a jest świadczeniem związanym z samym faktem wypadku.
Bardzo trudną, ale możliwą do wygrania sprawą jest sytuacja, w której sprawca nie posiada OC albo uciekł z miejsca wypadku. Wtedy należy zgłosić szkodę do dowolnego ubezpieczyciela, który oferuje polisę OC (może to być nasz własny ubezpieczyciel), a ten zgłosi sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Pamiętaj, aby w miarę możliwości zebrać jak największą ilość dowodów wypadku, które potrzebne będą do dogłębnej analizy zdarzenia i ułatwią wypłatę odszkodowania.
Nie warto iść na ugodę z ubezpieczycielami
Procedura zgłaszania i wywalczania odszkodowania przeraża kierowców i często idą oni na ugodę ze sprawcą albo jego ubezpieczycielem, jednak jest to rozwiązanie zastępcze i z pewnością niesatysfakcjonujące dla ofiary, dlatego też wiele firm zajmujących się odzyskiwaniem odszkodowań odradza pójście na takie ugody z firmami ubezpieczeniowymi. Utrata zdrowia lub pojazdu jest zawsze bolesna i nie należy rezygnować z praw i świadczeń, które należą się ofierze wypadku spowodowanego przez innego uczestnika ruchu, a który może znacznie wpłynąć na życie poszkodowanego lub jego pracę zawodową.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
- Torebka wieczorowa- potrzebuje jej każda kobieta - 16 Oktober 2020
- Patelnia niezbędne akcesorium w każdej kuchni - 8 Oktober 2020
- Sklep z tanimi akcesoriami dla biegaczy - 15 September 2020