zaliczka i zadatek

Określenia “zadatek” i “zaliczka” często bywają używane wymiennie. Większość z nas nie bardzo zdaje sobie sprawę, jaka jest różnica między jednym a drugim. Prawo cywilne natomiast jasno precyzuje, czym jest zadatek i jakie prawa i obowiązki przysługują z tytułu jego zapłaty.

Zadatek i zaliczka – podobieństwa

Zarówno zadatek, jak i zaliczkę zwykle płacimy w momencie zawierania umowy, jako jej zabezpieczenie na poczet towaru czy usługi. Jeśli umowa zostanie zrealizowana, ostateczna suma do zapłaty zostanie więc pomniejszona o kwotę wpłaconego zadatku lub uiszczonej zaliczki.

Czym jest zadatek?

Między zadatkiem a zaliczką występują jednak także znaczące różnice wynikające z prawa cywilnego. Zgodnie z przepisami, jeśli nie dojdzie do realizacji umowy lub nastąpi jej zerwanie, zadatek nie jest zwracany osobie, które go wpłaciła. Pobierający zadatek ma prawo zatrzymać otrzymaną sumę. W przypadku zaliczki natomiast możemy żądać jej zwrotu. Sporą różnicą między zaliczką a zadatkiem jest także często występująca możliwość uiszczenia kwoty w ramach zadatku już po podpisaniu wstępnej umowy, nie w jej trakcie.

Kiedy skonsultować się z adwokatem?

Zawierając umowę i wpłacając część ostatecznej sumy przy podpisywaniu umowy, warto upewnić się, jaki charakter ma dokonywana wpłata: czy jest to zaliczka, czy zadatek. W razie jakichkolwiek wątpliwości zarówno przy podpisywaniu umowy, jak i przy problemach w wyegzekwowaniu ustalonej sumy, warto skonsultować się z prawnikiem. Adwokat specjalizujący się w prawie cywilnym przedstawi nam szczegółowe przepisy oraz sprawdzi, czy podpisywana umowa jest dla nas korzystna. Jeśli potrzebujesz skutecznego adwokata, sprawdź na tej stronie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Similar Posts

Skildu eftir svar

Netfang þitt verður ekki birt. Nauðsynlegir reitir eru merktir *