monitoring domu

Wybierając domowy monitoring, najlepiej jest się zaopatrzyć się w kamery sieciowe IP. Taka obsługa jest coraz tańsza oraz na rynku jest duży wybór tych produktów. Aby przygotować własny monitoring, należy wybrać miejsce, które obejmie najważniejsze przedmioty domowe. Kamery z łatwością można podłączyć do smartfona czy tabletu i dostawać powiadomienie o zagrożeniu na e-mail lub SMS.

Wysokie możliwości i coraz niższa cena sprawiają, że monitoring nie tylko działa w budynkach przemysłowych, ale też w prywatnych domach. Każdy, kto ma smartfon lub tablet może za niewielką cenę zaopatrzyć się w monitoring domu.

Domowy monitoring – jakie kamery wybrać?

Przed zakupem kamery należy zapoznać się z parametrami urządzenia. Czasem kamera musi być zamontowana w pomieszczeniu wymagającym wodoszczelności lub pyłoszczelności. Najpopularniejszym rodzajem monitoringu są kamery sieciowe (IP), ponieważ są tanie i jest ich wiele rodzajów na rynku. Ponadto są niewielkie i mają coraz lepsze parametry, takie jak obraz w jakości Full HD. Jednak aby monitorować własność prywatną, wystarczą kamery IP o rozdzielczości 1,3 Mpx.

Jak przygotować własny domowy monitoring?

Domowy monitoring to ekonomiczne rozwiązanie, które zwiększy poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu. Na wstępie należy przeanalizować, jakie miejsce obejmie zasięgiem najważniejsze przedmioty domowe. W niektórych domach wystarczy jedna kamera, a niekiedy trzeba 3 lub 4. Większość urządzeń jest wyposażona w wykrycie ruchu, dzięki czemu nie rejestrują one obrazu stale tylko w przypadku wykrycia intruza. Dobrze jest ustawić monitoring tak, żeby automatycznie wysyłał informację o zagrożeniu na e-maila lub SMS. Kamery z łatwością można przepinać i przenosić w inne miejsce wedle potrzeby. Są również niemal niewidoczne, więc intruz nie będzie nawet świadom, że jest obserwowany. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta, a podgląd można obserwować na smartfonie lub tablecie. Prostsze kamery kosztują ok 700 zł, a koszt najlepszego dostępnego sprzętu wynosi nawet 4 tys zł za sztukę.

Co mówi polskie prawo o prywatnym monitoringu?

Skutki prawne spowodowane monitoringiem prywatnym odnoszą się do ochrony danych osobowych. W konsekwencji zarejestrowanie danych osobowych wymaga zgody od nagranej osoby. Ustawa ta jednak nie ma zastosowania do domu lub bliskiego otoczenia, więc można instalować tam kamery bez żadnego pozwolenia. Jednak dobra osobiste, takie jak zdrowie, wolność czy wizerunek, są pod ochroną prawa cywilnego, więc nadużywanie uzyskanych informacji, podsłuchiwanie rozmów czy nagrywanie życia osobistego podlega pod ochronę prawną.

 

Artykuł sponsorowany

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *