Co to są te uprawnienia sep, nazywane również sepowskimi, a także jakie rodzaje tych uprawnień wyróżniamy? Temat ten jest wart poruszenia, zwłaszcza ze względu na rosnące zainteresowanie tymi uprawnieniami.

Uprawnienia SEP co to właściwie jest

Chcąc wyjaśnić, czym są uprawnienia sep, warto zacząć od wyjaśnienia samego skrótu, który oznacza nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Już sama nazwa powinna nakierować Cię, na to, z jakimi uprawnieniami ma się do czynienia. Uprawnienia sep pozwalają podjąć pracę z urządzeniami pracującymi przy prądzie do określonego natężenia. Uprawnienia sep przybierają również nazwę uprawnień elektrycznych lub energetycznych.

Skrót SEP doskonale znany jest każdej osobie, która pracuje jako elektryk lub po prostu się interesuje elektryką. Jeśli planujesz karierę zawodową jako elektryk, to uprawnienia sepowskie będą wymagane przez większość firm.

Nie ma co ukrywać – uprawnienia sep to podstawa na rynku pracy elektryków, ale nie każdy je ma, więc uzyskując je, zwiększasz swoja konkurencyjność na rynku pracy, już na samym starcie. Pracy dla elektryków raczej nie braknie, a coraz większa elektryfikacja, daje szanse nie tylko na znalezienie jakiejkolwiek pracy, ale dobrze płatnej pracy.

Uprawnienia sep – rodzaje

Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje uprawnień sepowskich. Pierwszy z nich są to uprawnienia elektryczne, czyli G1. Są one kierowane do osób, które pracują przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających i zużywających energię elektryczną.

Drugim rodzajem są uprawnienia energetyczne, inaczej zwane cieplne – G2. Te dedykowane są dla osób, które zajmują się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych.

Trzecia grupa to uprawnienia gazowe, inaczej zwane G3. Pozwalają ich posiadaczom zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

 

Popularne tagi: kurs na uprawnienia sepowskie , szkolenia dla elektryków , uprawnienia sep do 1 kv

Similar Posts