jak sprawdzić zdolność kredytową

Każdy z nas może starać się o przyznanie kredytu, ale czy każdy go dostanie? Bank jest w stanie stworzyć własną politykę kredytową i dostarczyć pożyczkę osobom, które w jego mniemaniu są wiarygodne. Jak sprawdzić zdolność kredytową? I jakie czynniki na nią wpływają? Odpowiadamy!

Ocena zdolności kredytowej                                                                                              

Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłacenia kredytu uwzględniającego odsetki przez kredytobiorcę w określonym terminie. Duże znaczenie ma rodzaj kredytu o który się ubiegamy. Badaniu zdolności kredytowej podlega wiele czynników, które pod lupę bierze placówka bankowa. Jakie?

Dochody to nie wszystko

Istotny jest profil potencjalnego kredytobiorcy. W oparciu o niego, bank określa, czy sytuacja osoby ubiegającej się o kredyt umożliwi jej spłacenie rat w terminie. Z tego względu niezbędne będzie przedstawienie naszych dochodów, formy zatrudnienia, posiadanego majątku, wieku, zobowiązania kredytowego, rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Na podstawie tych informacji możliwe jest dokonanie oceny, czy profil kredytobiorcy odpowiada oczekiwaniom instytucji bankowej. Dodatkowo bank może skontrolować regularność opłacania rachunków.

Jednym z najważniejszych czynników są jednak te dotyczące płacy i pracy potencjalnego kredytobiorcy. Istotne stają się te informacje dotyczące średnich miesięcznych dochodów.

Istotne są również wydatki

Instytucja bankowa zainteresowana będzie również analizą kosztów utrzymania. Badaniu podda miesięczną kwotę, która pozostaje kredytobiorcy po uregulowaniu stałych opłat. To czynnik, który wiele mówi o zdolności kredytowej. Po odjęciu wydatków na telefon, paliwo, jedzenie, prąd i gaz zostanie kwota, która powinna być wyższa niż przewidywana miesięczna rata kredytu.

Pod uwagę brane są również inne kredyty, które obecnie spłaca potencjalny kredytobiorca. Karta kredytowa, debet na koncie… kolejne zobowiązania, które mają duży wpływ na zdolność kredytową. Istotne jest posiadanie rodziny przez osobę ubiegającą się o kredyt. Małżonek czynny zawodowo podnosi zdolność kredytową. Dziecko jedynie ją obniża.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Zanim pójdziesz do banku, samodzielnie możesz sprawdzić historię kredytową. Wystarczy zwrócić się do Biura Informacji Krajowej, który prześle nam raport. Warto mieć na uwadze, że BIK posiada wszelkie informacje dotyczące odmownych odpowiedzi uzyskanych od banku, co w przyszłości może być dla nas niekorzystne.

Aby otrzymać raport z BIK możemy również złożyć podanie online w Meritum Banku, iPKO PKO Banku Polskim czy Inteligo. W ten sposób otrzymamy plik PDF lub raport, który dostarczony zostanie na nasze konto w serwisie lub zostały wysłany listem na nasz adres zamieszkania.

Jakie informacje kryją w sobie bazy BIK? Znajdują się tam wszelkie informacje na temat historii kredytowej które przekazują banki. Z raportu wywnioskować możemy, jak przedstawia się nasza sytuacja w BIK potencjalnej placówce bankowej.

W BIK-u przyznaje się punkty. Jeśli jest ich dużo, oznacza to, że nie będziemy mieli problemów związanych z otrzymaniem kredytu. Jeśli jest ich mało, możemy spodziewać się odmowy ze strony banku.

Kalkulator kredytowy

W środowisku internetowym znajdziemy wiele kalkulatorów, które pomogą nam obliczyć zdolność kredytową. Dzięki takim narzędziom będziemy mogli zorientować się jakie kwoty kredytu są w naszym zasięgu. Narzędzie te pomogą także oszacować wielkość kredytu do budżetu, którym dysponujemy.

Jeżeli interesuje Cię tematyka kredytów hipotecznych, zobacz więcej tu.

Artykuł sponsorowany

Similar Posts

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert