Umiejętność przemawiania publicznego nie jest jedynym sposobem na osiągnięcie zawodowego sukcesu. Niemniej jednak – nie sposób przecenić to, jak bardzo zwiększa możliwości realizacji szerokiego zakresu celów.

Po co i dla kogo?

W obecnych realiach, rozwijanie umiejętności miękkich odgrywa bardzo istotną rolę w odniesieniu do rozwoju zawodowego. Niezależnie od tego czy prowadzisz własną działalność, czy pracujesz w korporacji – wystąpienia publiczne to aspekt, który może naprawdę znacząco poprawić tempo Twojego rozwoju. Oczywiście poza samym nabyciem umiejętności publicznego przemawiania, warto jeszcze wiedzieć o czym mówić (co wbrew pozorom nie jest dziś oczywiste). Niemniej jednak – to temat na zupełnie inną publikację.

Prowadzenie prezentacji biznesowych czy wystąpień publicznych to sytuacja, która może być Twoją codziennością w pracy (i wówczas nie sposób nie postawić na doszlifowanie tych umiejętności w trybie pilnym) albo sytuacja, która może pozwolić Ci się wyróżnić. Choć wszyscy potrafimy mówić – wzięcie mikrofonu lub konieczność przedstawienia nawet najprostszego komunikatu działa wręcz paraliżująco na ogromną liczbę osób. Właśnie między innymi dlatego występowanie publiczne to doskonała okazja do tego, by wyskoczyć przed szereg i po prostu wyróżnić się za pomocą ważnych kompetencji.

Wystąpienia publiczne – najważniejsze to zacząć

O umiejętności występowania publicznego – jak zresztą o wielu innych kompetencjach – możemy mówić w oparciu o cztery poziomy. Świadomą kompetencję, świadomą niekompetencję, nieświadomą kompetencję i nieświadomą niekompetencję. Jeżeli czytasz ten tekst – prawdopodobnie masz świadomość niekompetencji. To całkiem dobry punkt wyjścia!

Poczucie niekompetencji dosyć ściśle wiąże się ze stresem, brakiem pewności siebie i wiary w swoje możliwości. I co ciekawe – dotyczy nie tylko tych osób, które pierwszy krok mają jeszcze przed sobą. Stres związany ze stanięciem w pozycji autorytetu i wystawieniu się na ocenę publiczną pojawia się nawet wśród najlepszych wyjadaczy.

Similar Posts

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.