Nowoczesne aranżacje pięknie prezentują się w przestronnych pomieszczeniach o wielkich oknach i podwieszanych sufitach. Niestety, rzeczywistość nie zawsze bywa aż tak różowa: w praktyce znaczna większość ludzi dysponuje mieszkaniami o niewielkim metrażu. Nasze pokoje także są przeważnie znacznie mniejsze od tych, które oglądać możemy na łamach wnętrzarskich magazynów. Ograniczona przestrzeń ogranicza ekspozycję aranżacyjnej koncepcji, przez co znacznie trudniej osiągnąć wymarzony, żurnalowy efekt. Problem ten dotyczy zwłaszcza sypialni, gdyż w przypadku tego pokoju już jego funkcja wywiera konieczność wstawienia łóżka, zajmującego bardzo dużo miejsca. Co zrobić w takim przypadku? Zburzyć ścianę, przebudować mieszkanie… albo uciec się do optycznych sztuczek. Dzięki zastosowaniu prostych, aranżacyjnych trików każda sypialnia wyda się bardziej przestronna. Oczywiście, jej wielkość pozostanie bez zmian, ale zniknie nieprzyjemne uczucie przytłoczenia i wrażenie panującego w pokoju rozgardiaszu, typowe dla niewielkich i źle rozplanowanych pomieszczeń.

Niesamowite właściwości… kolorów

Czerń wyszczupla — wie o tym każda kobieta. Faktycznie, ciemne kolory mają skłonność do sprawiania, że obiekty wizualnie stają się jakby mniejsze. Dlatego właśnie uwielbiamy, gdy goszczą w naszych szafach — ale zdecydowanie nie chcemy ich w małych pomieszczeniach. Niewielki pokój o ścianach pomalowanych ciemną farbą lub meblach wykonanych z ciemnobrązowego drewna stanie się wręcz klitką. Podobnie działać będą żywe, intensywne barwy. Do sypialni niewielkich rozmiarów wybierajmy jasne barwy: biele, pastele, jasne beże i delikatne szarości. Dzięki nim ściany magicznie oddalą się od siebie, a pokój przestanie przytłaczać ciasnotą.

Światło naturalne i sztuczne

Mała sypialnia to także niewielka liczba okien. Tym gorzej, jeśli usytuowanie pokoju ogranicza dostęp do dziennego światła. W takim przypadku należy bardzo starannie rozplanować sztuczne oświetlenie, które rozświetli i poszerzy pokój. Aby zapewnić jak największy dopływ naturalnego światła, zrezygnujmy z ciężkich zasłon i postawmy na lekkie, półprzezroczyste firanki, które nie tylko przepuszczą promienie słoneczne, ale też ładnie rozproszą je po pokoju.

Głębia luster

Lustro służy nie tylko do sprawdzania naszej prezencji i jako element dekoracyjny, można je także wykorzystać w celu optycznego powiększenia pokoju. Zyskamy w ten sposób wrażenie głębi oraz lekkości wystroju. Bardzo praktycznym pomysłem jest wykorzystanie powierzchni mebli — drzwi lub szafa z lustrem to praktyczne rozwiązanie, pomagające zaoszczędzić odrobinę miejsca. A już szczytem ergonomiczności są szafy przesuwane z lustrem. Suwane drzwi w szafie lub w wejściu do pokoju uczynią wygodnym funkcjonowanie nawet w ekstremalnie małych sypialniach. W celu zakupu szafy polecamy sklep https://www.meblefirany.pl/pl/c/Szafy-przesuwne/125.

 

Similar Posts

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.