Zakładasz własną działalność gospodarczą. Przed Tobą wiele ważnych decyzji, jakie musisz podjąć już na początku. Jedną z nich jest księgowość – czy prowadzić ją indywidualnie czy zlecić do biura księgowego. Brak wiedzy, doświadczenia i potrzeba nieustannego monitorowania zmian w prawie podatkowych to obawy, które pojawiają się najczęściej. W opozycji stoją dodatkowe koszty. Po analizie tych cech obu rozwiązań można stwierdzić, że znacznie lepiej jest powierzyć prowadzenie księgowości doświadczonej wyspecjalizowanej w tym kierunku firmie.

Chcesz prowadzić księgowość samodzielnie?

Jeżeli decydujesz się na tę opcję, musisz wiedzieć, iż konieczne będzie pozyskanie wiedzy z zakresu podatków i form rozliczeń. Nie zawsze masz pełną dowolność wyboru formy rozliczenia, jak też nie w każdym z przypadków będzie dobrze zdecydować się na dowolną z nich. Musisz być świadomy swoich praw i obowiązków, w przeciwnym razie na skutek niewywiązania się z nich zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej lub w najlepszym przypadku będziesz zmuszony wytłumaczyć się przed Urzędem Skarbowym. Ponadto samodzielne prowadzenie księgowości wymaga poświęcenia dużo czasu na systematyczne zapisywanie wszystkich transakcji i rozliczenia. To do Ciebie należy obowiązek pilnowania terminów, a więc musisz wykazać się bardzo dobrą organizacją pracy i samodyscypliną. W rezultacie Twoja energia będzie podzielona pomiędzy zasadniczą część Twojej działalności i realizację zleconych projektów a prowadzenie księgowości firmy.

Wybór takiego rozwiązania to nie tylko niedogodności, ma ono swoje zalety. Przede wszystkim jest to opcja dla oszczędnych, którzy nie chcą inwestować w dodatkowe usługi dla swojej firmy. Nie ponosisz żadnych kosztów związanych ze współpracą z zewnętrznym podmiotem, wobec czego więcej zysków zostaje w Twojej przysłowiowej kieszeni. Wszystko masz pod stałą kontrolą i tylko Ty masz wgląd do swoich finansów.

Chcesz zlecić księgowość zewnętrznej firmie?

Samodzielna obsługa tej części działalności pochłania wyraźnie dużo Twojego czasu, jak też wymaga od Ciebie wiedzy z zakresu księgowości i podatków. Nie każdy decyduje się tego podjąć, zlecając księgowość biurom rachunkowym. To oczywiście dodatkowy koszt, jednak biura rachunkowe wychodzą naprzeciw swoim klientom. Przykładem może być Biuro rachunkowe Poznań, które do każdego klienta podchodzi indywidualnie i wycenia usługę dla każdego z nich z uwzględnieniem wielkości firmy, ilości dokumentów, które należy zaksięgować, a także obowiązków, jakie zostają mu przekazane przez przedsiębiorcę. Biuro rachunkowe z Poznania gwarantuje pewność poprawność wykonania wszystkich wyliczeń, a także eliminuje ryzyko popełnienia jakiegokolwiek błędu. Zespół specjalistów wykazuje się wiedzą i doświadczeniem, zajmuje się nie tylko bieżącą obsługą swoich klientów, ale również monitoruje zmiany w prawie podatkowym, co oznacza, że księgowość prowadzona jest zawsze zgodnie z prawem.

Biuro rachunkowe z Poznania czy też każde inne, na jakie się zdecydujesz, stanowi możliwość skoncentrowania się w pełni na prowadzeniu własnej firmy. W nietypowych sytuacjach zawsze masz wsparcie profesjonalistów, jesteś reprezentowany przez biuro przed urzędami i oszczędzasz swój cenny czas. Nie musisz również inwestować w zakup programu księgowego oraz przechowywać dokumentów w swoim biurze.

Analizują wszystkie wady i zalety samodzielnego prowadzenia księgowości oraz zlecenia jej biurom rachunkowym, można wnioskować, że znacznie korzystniej jest powierzyć finanse swojej firmy profesjonalistom. Decyduje się na to coraz więcej firm, zarówno tych dopiero początkujących, jak też dużych przedsiębiorstw o długoletniej tradycji.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *