Outsourcing to przekazanie pewnych działań wykonywanych w firmie podmiotom zewnętrznym. Przykładów tego typu działań jest cała masa. Choćby prowadzenie infolinii przez największe firmy odbywa się w zewnętrznych call center. Tak samo całkiem spora ilość firm decyduje się korzystać z outsourcingu prawnego, zamiast trzymać na etacie zespół prawników. Niezwykle popularny w naszym kraju jest również outsourcing usług księgowych czyli prowadzenie księgowości przez zewnętrzne biura księgowe, rachunkowe. Dlaczego warto z takich usług skorzystać?

Zmniejszenie kosztów stałych w firmie

Księgowość zewnętrzna to nic innego jak znacznie niższe koszty niż posiadanie w firmie własnego działu księgowego (choćby na etacie była tylko jedna księgowa). Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że mowa nie tylko o kosztach z tytułu pensji pracowników księgowości. Firma, która decyduje się na angaż własnych księgowych musi przecież zorganizować im miejsce pracy, wyposażyć w odpowiednie urządzenia i programy. To wszystko kosztuje czas i pieniądze. Oddanie usług księgowych zewnętrznemu biuru rachunkowemu nie będzie kosztowne.

Odpowiedzialność za błędy

Prowadzenie księgowości, prawidłowe rozliczanie podatków, umiejętne interpretowanie przepisów prawnych odnoszących się do księgowości w danej firmie. To wszystko wymaga ogromnej wiedzy, ciągłego kształcenia. Jeżeli zatrudniony na etacie w firmie księgowy się pomyli, to wszystkie problemy spadną na firmę. Outsourcing usług księgowych to przeniesienie odpowiedzialności na biuro rachunkowe, księgowe. Biura księgowości, rachunkowe muszą mieć wykupione specjalne ubezpieczenie OC. Również w umowach pomiędzy takimi biurami i firmami widnieją specjalne zapisy, przenoszące ową odpowiedzialność na tych, którzy zajmują się księgowością.

Koncentracja na zadaniach firmy

Czy to mała firma czy duża, każdy kto zleci prowadzenie księgowości „na zewnątrz” będzie mógł się skupić na działaniach związanych z profilem działalności. Jak wiadomo, szczególnie w małych firmach pokutuje przekonanie, że księgowość warto prowadzić samodzielnie. To niestety błędne myślenie, bo przecież traci się czas na księgowanie faktur, wypełnianie odpowiednich druków do urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Właściciel małej firmy traci czas po godzinach, tonie w papierach zamiast zająć się albo rozwojem firmy albo po prostu wykorzystaniem wolnego czasu na odpoczynek. Dodatkowo wszystkie zmiany w przepisach prawnych, odnoszące się do księgowości, podatków wymagają umiejętności ich interpretacji i późniejszego stosowania.

Doradztwo w sprawach podatkowych, optymalizacja podatkowa

Coraz częściej można się spotkać z usługami księgowymi, które nie skupiają się jedynie na pomocy w prowadzeniu ksiąg rachunkowych firm. Rozszerzanie działalności, tak aby w jednym miejscu potencjalny klient uzyskał jak najszersze spektrum usług. I dlatego outsourcing usług księgowych to także możliwość korzystania z doradztwa podatkowego, pomoc w działaniach, których celem jest optymalizacja podatkowa.

Powyższe przykłady zdecydowanie pokazują, że outsourcing usług księgowych się opłaca, że naprawdę warto z niego korzystać. To obniżanie kosztów stałych w firmie, to unikanie błędów w księgowości firmowej czy też dodatkowo doradztwo w sprawach optymalizacji podatków

Artykuł przygotowało biuro rachunkowe Poznań – CredoTax, oferujące usługi księgowe dla małych, średnich i dużych firm.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *