doradcy prawni

Zazwyczaj z prawnikami, adwokatami czy też radcami prawnymi spotykamy się w nieprzyjemnych sytuacjach. Dla większości ludzi kontakt z instytucjami sądowniczymi wiąże się ze stresem, ponieważ pomimo wielu aspektów zawiłości prawne są trudne do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Sprawy karne czy rodzinne wymagają wparcia prawników, natomiast jest szereg takich formalności, które pomoże nam załatwić doradca prawny.

Zazwyczaj z usług tego typu korzystamy przy okazji zakładania firmy, kupna lub sprzedaży nieruchomości oraz wszelkiego rodzaju problemów z podatkami lub urzędami. Doradcy prawni to zawód, który wymaga wykształcenia prawniczego i pozwala nawet już absolwentom studiów przygotowywać opinie czy udzielać odpowiedzi na pytania prawne. To ciekawa możliwość dla młodych ludzi, którym do występowania przed sądem brakuje doświadczenia. Od niedawna w Polsce sprawnie działa Stowarzyszenie Doradców Prawnych, które w pewien sposób reguluje status osób, które świadczą pomoc prawną bez aplikacji. Członkami organizacji są absolwenci prawa, którzy zajmują się działaniami na rzecz pomocy najbiedniejszym, jak i ludzie, którzy pracują dla dużych przedsiębiorstw oraz małych rodzinnych firm.

Dlaczego warto korzystać z pomocy doradców?

Zawiłości w polskim prawie prowadzą do tego, że na każdy problem jest kilka różnych odpowiedzi. Tak też jest w przypadku doradców. Może się zdarzyć, że, zwracając się do kilku specjalistów, otrzymamy zupełnie sprzeczne porady. Pamiętajmy, że rolą doradcy jest reprezentowanie interesu klienta i zawsze będzie dążył do korzystnego dla niego załatwienia sprawy. Dlatego tak istotne jest, by do współpracy wybrać dobrego specjalistę, czyli takiego, który pomoże zebrać dokumenty, przygotować się do postępowania oraz doradzi, w jaki sposób argumentować swoje racje w urzędzie czy sądzie. Z drugiej strony, jeśli mówimy o postępowaniu procesowym, pamiętajmy, że doradca naszego oponenta też będzie działa na jego korzyść. To największe zagrożenie, jakie przynosi możliwość niemalże dowolnej interpretacji przepisów. Największą zaletą korzystania z pomocy doradcy jest to, że zazwyczaj przed sądem dochodzi do ugody.

Często przed udaniem się do doradcy prawnego zastanawiamy się, ile kosztuje taka pomoc. W Polsce nie ma określonego zakresu cenowego, ponieważ każda sprawa jest inna i wymaga podejścia indywidualnego, znajomości różnych aspektów a tym samym nawet długości czasu poświęconego na poradę. Z drugiej strony w zakresie wynagrodzenia jest ogromna przepaść pomiędzy doradcami prawnymi zatrudnianymi w dużych renomowanych kancelariach, a na przykład osobami, które współpracują z organizacjami społecznymi.

Rachunek, jaki wystawi nam doradca, powinien być w jak największym stopniu uzależniony od wyników jego pracy. Możemy się umówić na przykład na honorarium od wysokości odzyskanego długu lub na rozliczenie godzin pracy nad naszą sprawą. Dobrym pomysłem może być również ustalenie z góry kwoty za całe zlecenie. To pozwala na określenie jasnych i przejrzystych warunków dla obu stron.

Praca doradcy to często żmudne przygotowywanie odpowiedzi na pytania klientów, ponieważ złożoność systemu prawnego powoduje, że należy sprawdzać różne przepisy, które dotykają problemu. Nawet pozornie proste pytanie może rodzić skomplikowaną odpowiedź. Dlatego właśnie z pomocy doradców prawnych warto korzystać.

Artykuł sponsorowany

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *